מה זה כותנה מצרית ולמה זה הופך מצעים לרכים כל כך?

ישנם סוגים שונים של בדי כותנה בשוק, הנבדלים זה מזה כתוצאה מהזנים השונים של צמחי הכותנה מהם יוצרו. אחד מזני הכותנה השכיחים ביותר הוא הכותנה המצרית, סוג שנחשב ל- 100% טבעי וידוע כמאוד רך ועמיד. מהי כותנה מצרית והאם היא באמת עדיפה על סוגים אחרים של כותנה? כמה מהפרטים החשובים לפניכם.

מה זה כותנה מצרית?

כותנה מצרית נחשבת לאחת מסוגי הכותנה המשובחים בעולם ולא בכדי היא מכונה מלכת הכותנה. הסיבה לכל טמונה באורך הסיבים. הסיבים הארוכים של הכותנה המצרית מאפשרים לארוג את החוטים הטובים והאיכותיים ביותר, ללא פשרות. אפשרות זו הופכת את הבד לעמיד יותר ובעל יכולות ספיגה מעולות. מעבר לכך, הכותנה המצרית נקטפת ביד כך שהסיבים נותרים ישרים ושלמים, והתוצאה היא כותנה עדינה במיוחד לאורך זמן.

מהיכן מגיעה הכותנה המצרית?

כפי שאפשר להבין מהשם, הכותנה המצרית מגיעה מגיזה במצרים. האקלים במצרים מאפשר לגדל כותנה בעלת סיבים ארוכים במיוחד בהשוואה לכל סוג אחר של כותנה. עם השנים הפכה הכותנה המצרית לשם גנרי לכותנה איכותית והודות לטכנולוגיה בתחום ניתן למצוא את אותה כותנה מובחרת במקומות נוספים בעולם. מה שהופך את סוג כותנה זו למובחר הוא הסיבים הארוכים אשר נשזרים לחוטים עדינים במיוחד ועמידים בלחץ צפיפות חוטים גבוה, שהופכים בסופו של דבר את הבד למאוד איכותי. בכותנה מצרית לרוב ספירת החוטים תהיה גבוהה יותר בכל אינץ' רבוע (החל מ-300 חוטים לאינץ' ועד ל-1200 חוטים לאינץ'), והמשמעות היא שהבד מרגיש יותר צפוף ומפנק ויגלה עמידות גבוהה יותר לאורך זמן. זאת בהשוואה לספירת חוטים נמוכה אשר מצביעה על בד פחות רך וגמיש והרבה פחות עמיד לאורך זמן.

במה הכותנה המצרית שונה מכותנה רגילה?

על פי רוב ההבדל העיקרי בין כותנה מצרית לבין כותנה רגילה הוא באורך הסיב, ספירת החוטים ובמרקם של הבד. ככל שספירת החוטים גבוהה יותר בכל אינץ' רבוע, כך הדבר מצביע על בד יותר איכותי. בסדיני כותנה רגילים יש בין 120 ל-180 חוטים עבור אינץ' רבוע (~ בערך 2.5 ס"מ) , סדינים כאלו נחשבים לזולים יותר ונעשה בהם שימוש נחשב בבתים, מלונות ובתי חולים. סדיני כותנה מצרית לעומת זאת הרבה יותר איכותיים ויוקרתיים. רק כדי לסבר את האוזן, מספר החוטים בהם נע בין 300 חוטים לאינץ' רבוע בקצה הגבול התחתון, לבין 1,200 חוטים בקצה הגבול העליון, עבור סדינים רכים ועמידים ברמת האיכות הגבוהה ביותר.

מבחר מצעים מכותנה מצרית

Loading...

לצפיה בכל המצעים >>

 

היתרונות של בד כותנה מצרי

בשל אופייה העמיד, הכותנה המצרית משמשת בעיקר לייצור מצעים ומגבות. ניתן להשתמש בה לייצור בגדים אבל זה פחות נפוץ. הכותנה המצרית מציעה כמה וכמה יתרונות מובהקים:

  • בד נושם – בד הכותנה המצרי נושם ומאוורר כך שהאוויר עובר דרכו היטב.
  • בד סופג – יתרון שבא לידי ביטוי בשתי דרכים: הבד סופג יותר לחות והוא גם סופג צבעים בצורה פנטסטית.
  • עמידות – כותנה מצרית מחזיקה מעמד לאורך זמן רב יותר כי היא חזקה יותר מכותנה רגילה.
  • רכות – כותנה מצרית מאוד רכה והרבה יותר נעימה בהשוואה לכותנה רגילה.
  • גימור איכותי יותר – הגימור איכותי יותר בגלל הסיבים הארוכים יותר של הבד.

מה צריך לזכור בעת קניית כותנה מצרית?

כדי להבטיח שהמצעים שאתם קונים מבד זה יהיו ברמה הגבוהה ביותר, הנה כמה דברים שעליכם לבדוק לפני הרכישה:

  • שימו לב לסוג הכותנה והרכב הבד – גם אם מותג מסוים טוען שיש 1,000 חוטים עבור אינץ' רבוע, חשוב לשים לב שאכן קונים 100% כותנה מצרית סרוקה (שסירקו אותה והבטיחו שרק הסיבים הארוכים במיוחד נותרו בבד), שכן יש יצרנים שמערבבים גם סוגים אחרים של בדים כמו פוליכותנה (שילוב של פוליאסטר וכותנה).
  • ספירת חוטים – ספירת חוטים גבוהה אומנם דורשת יותר השקעה כספית אך פרמטר זה יבטיח סדינים רכים ונוחים יותר. מספר יפה באמצע (בין 500 ל- 1,000) יבטיח איכות גם כשהתקציב מעט יותר מוגבל. ב-Linenz בחרנו את ה-500 חוטים לאינץ' כבד אידיאלי לאקלים הישראלי בכל ימות השנה.
  • אריגת הבד- ישנם כמה סגנונות אריגה שונים לבד הכותנה, הפופולארי שביניהם הוא אריגת הסאטן, אריגה אלכסונית של החוטים או בשפה המקצועית, אחד על ארבעה, משמעות הדבר שזירת חוט אחד בצורה אלכסונית מעל ארבעה חוטים, צורת אריגה זו מקנה לבד מגע רך ונעים כבד המשי (ולכן קוראים לבד כותנה-סאטן) גמיש ונוטה פחות להתקמט משאר האריגות ולכן נפוץ יותר בשוק הישראלי. השניה- אריגת פרקל, שזירת אחד על אחד (שתי וערב) בעצם 100% כותנה פשוטה שהופכת לפרקל בצפיפות מעל 180 חוטים לאינץ' ומקנה לבד מגע קריספי קריר, אך נוטה יותר להתקמט ולכן פחות פופולארי בשוק הישראלי.
  • תהליכי גימור (פיניש/ אשפרה)- הודות לתהליכי גימור איכותיים ניתן להדגיש את איכות הבד, באמצעות ריכוך, אל קמט, אנטי פילינג וצביעה איכותית בתו תקן בינלאומי OEKO-TEX®

אשר מקפיד על שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה ומקנה את המגע הבלתי נשכח של המצעים.

איך מטפלים בבד כותנה מצרי?

חשוב לטפל במצעים בצורה נאותה כדי שישמשו אתכם היטב לאורך השנים. מומלץ מאוד לקרוא את ההנחיות של היצרן שמופיעות על התוויות. בהיעדר הנחיות אחרות, יש לכבס את המצעים בהתאם להנחיות הטיפול הכלליות בבד כותנה מצרית והן: כביסה עדינה ב- 40 מעלות (את הציפה להשאיר פתוחה לגמרי), ללא שימוש במרכך כביסה או אקונומיקה שעשויים לפגוע בבד ועם ייבוש באוויר. בנוסף, כשמגהצים את המצעים הגדרות החום במגהץ צריכות להיות נמוכות.

עכשיו כשאתם יודעים את כל מה שצריך על כותנה מצרית זה הזמן להזמין לעצמכם מצעים איכותיים ויוקרתיים וליהנות מפינוק חסר פשרות ומשינת לילה כמה שיותר טובה ונעימה!